HİZMETLER

Patina nasıl oluşur?
Temas ettiği havanın içerdiği gazlar, iklim ve binanın konumuna bağlı olarak oluşum hızı değişen açık gri renkteki patina, 6 ay ila 2 sene içerisinde oluşur. Çinko yüzeyindeki patina, suyun da mevcut bulunduğu, atmosferde bulunan temel içerenlere karşı gelişen doğal bir reaksiyondur. İki aşamadan meydana gelir:
– Çinko, su (nem, H2O) ile teması halinde, oksijenle tepkimeye girer, yüzeyde “çinko hidroksit” tabaka oluşur.
– Çinko hidroksit, havanın içinde bulunan karbon dioksit (CO2) ile tepkimeye girerek patinanın kendisi “hidroksi karbonat” tabakayı oluşturur.Patina çinkoya sıkıca bağlıdır, dokusu doğal ve sağlamdır, suda çözülmez. Bu nedenle, çinkoyu korur ve atmosferdeki havanın içerdiği maddelerle etkileşimini yavaşlatır.
Uzun ömürÇinko doğal olarak korozyona karşı dayanıklıdır, ayrıca olağan üstü bir uzun ömür sağlayan patinayı geliştirerek kendi kendini korur. 1 µm/sene atmosferik aşınmaya bağlı olarak, 0,70 mm kalınlığında rulo çinko minimum şartlarda 70 sene hatta çevreye bağlı olarak 120 sene yaşar. Uzun kullanım ömrü, bakım ve tamir gerektirmemesi sebebiyle geleceğin malzemesi olarak nitelendirilir.

Minimum bakım
ÇATISAN, yağmur, güneş ve rüzgâr gibi atmosfer koşullarına kaşı binayı en iyi şekilde koruyan sistemleri içerir. Su geçirmez ve bağlantı elemanları ve lehim performansı sayesinde en güvenilir, uzun ömürlü çatı ve cephe kaplama malzemesidir. Uzun ömrü sayesinde, titanyum çinko (titanyum ve bakır alaşımlı çinko) çok az bakım isteyen bir malzemedir. Çatısan’nın kullandığı tüm ürünler doğaldır, tekrar tekrar bakımı gerektiren bir boya veya lak kaplaması olmadığı için, şantiyede bir kez düzgün montajı sağlandıktan sonra bakım gerektirmez. Kullanım ömrü boyunca, tüm yüzeylerde patina oluşumu devam ettiği için, çinko kendi kendini onaracak, çizikler kendi kendiliğine kapanacaktır. Yapılması gerekebilecek tek bakım, yağmur suyunun temizleyemediği alanlarda biriken yaprak ve çamuru temizlemek olacaktır.

Kolay işlenebilir
Rulo çinko çapı küçük, zor kıvrımlarda dahi uygulanabilir olması sayesinde, yapıya kolayca uyum sağlar. Diğer malzemelerle uygulanması zor veya imkânsız olan konik, konveks, konkav ve diğer karmaşık şekilleri bile rahatlıkla alır. Bu rahatlık ve çok yönlülük mimarları esinlendirir, çatı ve cephelerde, çok geniş tasarım ve ifade özgürlüğü sağlar.

Akustik performans
Hava kaynaklı gürültüler (araç trafiği, uçaklar vb.) için etkili ses yalıtımı sağlar. Çinko ayrıca, yağmur sesi gibi darbe sonucu oluşan gürültüler için daha sert alaşımlara (alüminyum, çelik, plastik vb.) kıyasla daha iyi akustik performansa sahiptir.

Doğa dostu malzeme
Çinko toksik değildir, doğaldır, dayanıklıdır, doğa ile uyum içerisindedir. Ttanyum çinkoda tüm üretim ISO 14025 ve LEED kriterlerine uygun yapılır. Titanyum çinko doğa dostudur, yağmur suları dahi depolanıp tekrar kullanılabilir, üretimi ve montajı çevreye zarar vermez. Çinko elementi doğada bolca bulunmasının yanında, % 100 geri dönüştürülebilir . Diğer metallere oranla, çok daha düşük sıcaklıkta erir ve dolayısıyla enerji tasarrufu ile en üst seviyede sürdürülebilirlik sağlar. Ayrıca element olarak, insan-bitki-hayvan, tüm canlıların gelişimi ve devamlılığı için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır.

TİTANYUM ÇİNKO ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ